Jak mierzy się ramę roweru ?

#1
Witam, prosiłbym kogoś kto się zna, by napisał mi jak prawidłowo mierzy się i wylicza rozmiar ramy rowerowej w typowym retroMTB.

Gdzieniegdzie jest napisane, że mierzy się długość rury podsiodełkowej od środka suportu do miejsca łączenia z rura górną (w centymetrach i potem dzieli sie na 2,54), gdzie indziej jest napisane, że mierzy się od środka suportu do miejsca łączenia ramy ze sztycą, jeszcze gdzie indziej, że długość od sztycy do kierownicy.

Jaki sposób jest prawidłowy, i jaka rama do górala dla gościa 178 cm wzrostu ?? Precyzując do specializeda jakby miało to jakiś wpływ.

#3
Tak po prawdzie najważniejsza jest długość.

Wysokość siodła możesz regulować w zakresie do ok 35cm a długość (jak zsumujesz regulacje siodła i dobór mostka) tylko ok 7-10cm i "regulacja" jest to znacznie bardziej problematyczne.
Moje ogłoszenia
Marin Bear Valley 1996

#4
mekp pisze:Tak po prawdzie najważniejsza jest długość.

Wysokość siodła możesz regulować w zakresie do ok 35cm a długość (jak zsumujesz regulacje siodła i dobór mostka) tylko ok 7-10cm i "regulacja" jest to znacznie bardziej problematyczne.
Jasne qrwa czyli jak 16 " będzie miała 580 mm (a były i takie nawet ), długości po osiach to znaczy że 180 cm chłop na niej pojedzie , a sztyce i jego przechylenie w dół to pikuś ............

pomiary zazwyczaj są "
-poziomu - oś podsiodłowej - oś sterówki mierzona po rurce poziomej
-pion
1. oś suportu - oś poziomej
2. oś suportu - koniec podsiodłowej

i teraz z rysunków technicznych ram musisz wydedukować jaka firma jakie stosuje pomiary wysokości

Czasem jeszcze dochodzi długość realna - czyli oś podsiodłówki i oś sterówki mierzone wg poziomu .

Zawsze pytaj jak były wykonane pomiary ramy jak chcesz kupić używke .

W szosie jeszcze gorzej jest bo są ramy klasyczne i kompaktowe i różnice w pomiarach są do 5-6 cm
www.velotech.pl

#5
Ja pomierzyłem się tu i powiem że w stosunku do mojej aktualnej konfiguracji roweru wynikającej z długich przymiarek i wymian powinienem wydłużyć mostek o 1cm. Ten kalkulator jest co prawda do obecnych geometrii MTB, ale daje pogląd.
cron