buty do jazdy i pedały

#1
Właśnie już przepracowałem jakiś tydzień, więc kaska na półce rośnie, dlatego też zacząłem się przymierzać do systemu SPD. Póki co nie jeździłem z tym systemem - zapewne wiecie, póki co mam platformy o większej powierzchni, które notabene zniszczyły już podeszwę w moich butach do jazdy, wyrobiły się też piny.

Na czym jeździcie i jakie były początki? Co polecacie? Może jakiś inny system niż SPD? Wolałbym kupić wyższy model niż ładować kasę w kilka par :-).

#2
buty to buty - jakie bloki wkręcisz taki będzie w nich system To jako plus tego rozwiązania
a co do samych butów - nie daj się zwieść etykietce "profi" - kupisz zawodnicze buty, które będą sztywne, śliskie i wąskie jak cholera, to poza lansem niewiele zadowolenia będziesz z nich miał
POlecam raczej jakiś model ze średniej póły, bardziej postawiony na komfort niż efektywność
Co do marek - niezmiennie Sidi, Diadora... fajne ceny na Adidasa ma nasz ulubiony Jasiu, a w Cyklo z kolei są starsze "kultowe" Shimanochy - które konkretnie to już sam musisz wybrać, najlepiej po przymiarce
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#7
Ja z nosków przesiadłem się dawno temu na SPD, pierwsze były czerwone Exusy, dość niedawno szimanowskie 520 i jakieś czarne Wellgo chyba WPD-823?. Buty również Exus (mają już 11 lat) z tym, że zorientowane na turystykę. A więc podeszwa na tyle sztywna, że pedałuje się ok, ale chodzi się prawie jak w zwykłym bucie. Stonowane barwy, więc z wiejskiego sklepu też mnie nikt jeszcze nie wyrzucił, no i nie stukam w nich na chodniku jak niunia w szpilach. Sznurowane, ale sznurówka u góry trzymana rzepem (to bardzo ważne), wzmocnienia na pięcie i na czubkach, lekka wentylacja po bokach. Jak się jeździ tak, że często trzeba dawać z buta, to ten typ obuwia jest ok.
Aha, bloki mam szimanowskie, wcześniej były exusowskie i pasują do każdego typu moich pedałów.
Dawes Fat Chance '91, Wheeler 5500 '91, Cilo Vasella '91, Anlen Invert '90, Winora góraloszosówka '90, Bianchi Superlug470 '96/99, Muddy Fox Sorcerer '89, Moje jazdy, Hercules California Pro '92 Hercules Indiana '91

#8
ja od 1,5 roku jeżdze w systemie SPD, a od 5 lat crank bros czy look (4x4) bo mają identyczny mechanizm i uważam że to najfajniejszy sposób na pedały zatrzaskowe chociaż do turystyki sie nie nadają. probem z nimi jest taki, że nie mają dużej regulacji siły wypięcia przez co bywa, że się but wypina ale to tylko jak sobie mocno skaczę. no i do tych pedałów musi byc gruba podeszwa bo inaczej stopa boli przez to że pedały mają małą powieżchnie podparcia, pod tym względem sa gorsze niż shimano ale za to lżejsze i łatwiejsze do wpięcia czy o niebo lepiej pracują w błocie.
z butami tez jest różnie bo mam shimano jakies retro gdzie jest cieniutka podeszwa i stopa mi drętwieje :/
tutaj widac jak mi się lewy bucior wypiał z look 4x4 :/
https://picasaweb.google.com/1150353714 ... 8716224674
Obrazek

>>KLIKNIJ PO WIĘCEJ!!<<

#9
Polecam wyprobowana metode cwaniacka - idziesz do sklepu przymierzyc rozne modele, a pozniej szukasz okazji na wyprzedazach/allegro - w ten sposob kilkakrotkie zaoszczedzilem spora kwote.

Co do typu turystyk/sportowy - nie wiem czy warto sluchac Ojca Dyrektora;) (uuuu herezja;P) - najpewniej jakie kupisz buty na poczatku, takich bedziesz chcial uzywac zawsze (przyzwyczaisz sie); kol. zimny np jak pierwsze retro butki mial typowo sciganckie tak teraz ma problem jezdzac w turystykach (za mala sztywnosc podeszwy - nie mylic z mietkoscia buta => mozna miec komfortowe sportowe obuwie).
Patrz na dobre marki: spec (wkladka), bontrager (wkladka), diadora-cannondale, sidi (starsze modele szybko sie rozbijaja, ale te nowsze daja opcje montazu/demontazu podeszwy),
Od siebie odradzam time'a (przynajmniej starsze modele sie ciagle rozklejaly)

takze sznurowki to sprawa kontrowersyjna, stopa powinna byc mocno trzymana, a zarowno rzepy jak i wyzej wspomniane maja tendencje do luzowania sie. Za to klamry latwo zacinaja sie pod wplywem zapchania, niektore modele mozna tez uszkodzic przydzwniajac w przeszkode...


Najpewniej dolaczylby do mnie kol. Rurokurak - jako obronca frontu TIME'ow - fajny system, nie ma problemu ktory wystepuje generalnie w wieksozsci "KLIKOW" -tj. kat ustawienia blokow. Zle przykrecone (kat, albo za bardzo przod/tyl) prowadza do bolow kolan, w time' nie-przesadzajac stopa swobodnie uklada sie, nie bedac ograniczana katem wkrecenia bloku (no coz - po prostu bloki mozna przykrecic tylko w jednej pozycji;).
Mysle ze poki czlek jest mlody i wszystko mu rosnie i sie uklada, powiniene bardzo uwazac, bo bledy mlodosci wychodza pozniej i czesto nei za bardzo daja sie skorygowac (kolana....)

pzdr
Obrazek

#10
Nie wiem, ale nawet teraz na platformach dobrałem sobie do jazdy buty z twardą podeszwą... Także myślę, że jednak zostałbym przy sztywnej podeszwie. Spróbuję sposobu na cwaniaka :-) - jak będę miał możliwości i chwilę wolnego w pracy to pojadę do Krakowa i nieco się rozejrzę :-D

#14
te buty co wybrałeś są fajne i retro 100% (96/97), ale pedały odradzam. mam dokładnie takie same i zgubiłem śrubkę od nich od tej blaszki w kształcie uśmieszku oraz trochę się pogięły sprężynki.
jeśli chcesz wydać ponad stówkę to ja mam takie pedałki tylko NOWE -
http://allegro.pl/pedaly-spd-gorskie-i1776284361.html
sam używam takiego modelu - https://picasaweb.google.com/1150353714 ... 5153638114
pedały m747 od 1995 w grupie XTR potem XT/XTR....
za 110pln z wysyłką i z blokami są Twoje (nowy komplet w pudełeczku)
Obrazek

>>KLIKNIJ PO WIĘCEJ!!<<

#16
Ej kuwa odchrzanic sie od tych butkow - ja sie na nie czaje od konca zimy juz :D

A powaznie to ciagle szukam swojego rozmiaru - strasznie mi sie podobaja :)

Co do pedalow - Ojciec Derektor mi jakas chwile temu namierzyl Ryczeje czerwone - sa super. Mozesz poczekac na cos podobnego - albo poczekaj na DXy - tez sie czasem pojawiaja. Te co podeslales to nie wiem nawet czy mozna w nich oske przeserwisowac, a nie widze jakiejs porzadnej uszczelki (poza taka malutka) - w Ryczejach to mam podwojna mega uszczelke - i jedna taka jebna na cala oske jeszcze :)

Co do butow - moje pierwsze buty byly zupelnie nie sztywne (miekka podeszwa, jeden rzep i sznurkowki - Scotta) - ale po miescie mi sie na nich dobrze jezdzi. Choc odkad sie przesiadlem na 2 pary zupelnie sztywnych butow to juz nie jest tak fajnie w tych Scottach - brakuje sztywnosci jednak.

#18
A jaka jest roznica w wadze? 100g? Zrobisz wiecej koksu dzieki temu ;) Jak chcesz wylajtowany rower to bez sztywniaka ani rusz - wtedy mozesz liczyc kilogramy a tak to imo nie ma sensu specjalnie.

A 747 ok - po prostu myslalem, ze chcesz cos w czerwieni :)

#19
Przeciętny sztywniak waży 1kg mniej od mojej ramy - co prawda ważyłem ją mało dokładną wagą, ale z damperem cała ważyła koło 3kg. Myślę, że warto :-). Choć co prawda to prawda... DXy mnie korcą, ale ostatnio z nimi kiepsko - zawsze mogę kupić jako drugie...

#20
Ja ze swojej strony radziłbym poszukać pedałów o otwartej konstrukcji. Mam porównanie wellgo wam919 do 830 oraz sh515 i nawet 747 i praca w błocie jest nieporównywalna (a jazda w błocie zawsze może się zdarzyć).
Minusem jest to, że takie pedały nie będą za bardzo retro.
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

#22
Aha - w krk zmniejsza sie zakres sklepow w ktorych mozna coskolwiek przymierzyc :/
Moze pomozecie w tworzeniu listy?

-Ando - NIC
-Bikestudio - NIC
-ArtBike - NIC
-KALI (Vario) - ?
-Pogotowie - jeszcze do niedawna Shimano
-Cyklo C. - Shimano
-Sfera Sport - hmm?
-Bikershop - Northwave (+ na allegro wyprzedawane po sezonie do odbioru w budynku obok)
-Mbike - sidi, shimano, fox
-Revor - ?
-Wertykal - ?
-Secesja - na pewno Lake, moze tez Sidi?
-Tomar - NIC
-Rowmix - kiedys mieli Speca
-Mud serwis - ?
-Happy Bike - ?
-Free Sport - jeszcze sprawdze, ale moze maja Bontragera
-Figiel sport - ???
-Row-pol - ?
-Krak bike - ?
-Windsport - scott na pewno
-Sfera Biker - ?
-iSport - shimano, 661, Lake, L.Garneau
-Poreba - Time
-Motojazz - ???


i tyle ?
Obrazek

#23
Właśnie zakupiłem butki w których się zakochałem :-). Rozmiar na styk, ale jak na przechadzki po domu są bardzo wygodne, no i wykończenie w skórze przemówiło do mnie za kupnem :-D. Myślę, że moje odczucia z powodu zauroczenia póki są obiektywne. Zobaczymy niebawem...
Zlotowy fotoreporter.

Rowery:
Scott Windriver
Hot Chili X-Rage I

#28
Pewnie - jak wolisz.
Tak sobie tylko myślę - z jednej strony piszesz, że chcesz zejść z masą, a z drugiej polujesz na DXy, które nawet nie za bardzo są przeznaczone do Twojego stylu jazdy. No chyba, że chcesz je na półeczkę wrzucić i zakładać tylko do zdjęć? ;)
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .