Witam jako - mam nadzieję - przyszła użytkowniczka reto mtb

#1
Witam
Ponieważ w mojej kolekcji rowerów nie było jeszcze "górala", nowe rowery mnie kompletnie nie interesują, a grzebać trochę lubię, kupiłam sobie przepiękny K2 comp 91 (sądząc po osprzęcie - 91 lub 92 rocznik, deore XT). Obecnie jest kompletnie rozkręcony i wyczyszczony, no i mam mały problem - w sterach (HP-M735) zamiast wianków były luźne kulki, w idealnym stanie, ale na dole były 22, a na górze tylko 20. Kulki mają wg mojej suwmiarki 5,45mm średnicy, ale nie ufałabym swoim pomiarom, a z dokumentacji znalazłam tylko to:
http://www.retrobike.co.uk/gallery2/v/M ... 1.pdf.html
Ktoś na forum orientuje się może jaki to konkretnie rozmiar kulek? Na kupno nowych wianków nie mam co liczyć, ale może same kulki da się jakoś zdobyć.
Marta

#6
wiec same kulki przelozy, srednica ta sama, inna tylko srednica wianka calego, tyle ze o ile pamietam to k2 comp bedzie mial stery 1 i 1/8 cala

#7
Też już mi się udało na VeloBase doszukać tych kulek 1/4", tylko one są prawie o milimetr większe niż oryginały, akurat mam takie kulki w domu (tj. 1.4"), wiec wsadziłam na próbę - są za duże i nie da się skręcić sterów. Mogłam się pomylić co do modelu, to może być HP-M737, te stery miały same kulki, po 22 na każdą stronę.
Marta

#9
737 były na łożyskach kartridżowych zamkniętych, więc odpada Shimano jako takie modelu który byłby na samych kulkach a nie wiankach też nie wypuściło

Być może są to więc stery Deore/Deore II HP-MT60 - wydaje mi się że miały mniejsze kulki niż późniejsze DX/XT (z wyglądy były takie same jak DX)

Czy w Twoich sterach góra nakrętka jest srebrna czy czarna? (bo rozumiem że reszta sterów jest czarna)
Albo najprościej - na górnej nakrętce zawsze wybity jest model sterów (widać to nawet w fotkach z aukcji podanej wyżej) = sprawdź dokładnie model i to rozwieje wątpliwości
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#12
Witaj

Nie spotkałem się jeszcze z niestandardowymi rozmiarami kulek- byłoby to ze strony producenta zupełnie nielogiczne. Z pewnością jest to jakiś calowy rozmiar, przypuszczam że może to być właśnie to 5,556 a zmierzone 5,45 wynika ze zużycia kulki i błędu pomiaru. Proponuję wybrać się ze sterami do sklepu z łożyskami w którym mają luźne kulki (nie każdy ma, większość tylko na zamówienie) i przymierzyć, albo nawet kupić na próbę, są to zwykle groszowe sprawy.

Ciekawe, że do sterów 1,1/4" kulki są mniejsze- widać doszli do wniosku, że przy tak ogromnych sterach nie potrzeba jeszcze ogromnych kulek ;D

edit: dobra, teraz dokładnie przeczytałem wątek ;D

Masz stery całe zdjęte z roweru? Możliwe, że górna bieżnia ma trochę mniejszą średnicę od dołu i mniej kulek potrzeba i tak jest dobrze właśnie jak było, generalnie ma być tak, że wkładasz kulki na ścisk i jedną wyjmujesz. Jak ma brakować , to niech brakuje u góry, dół dużo bardziej po dupie dostaje, jak kulki ładne to może nie ma sensu wymieniać, bo wymieniać się w sumie wszystkie powinno albo żadnej.

Wiedza w temacie, obsługa suwmiarki, zamiłowanie do starych gratów, zaraz się propozycje matrymonialne posypią ;D
Allegro, Alpinestars, Breezer, Corratec, Kuwahara, Rocky Mountain.

Obrazek

#13
elziomallo pisze:Wiedza w temacie, obsługa suwmiarki, zamiłowanie do starych gratów, zaraz się propozycje matrymonialne posypią ;D
taaaaa, ciekawe jaki facety by chciał mięc innego faceta ;)

#14
Do elziomallo - na pewno kulek jest po równo, do schematu już się dogrzebałam.
Znalazłam jeszcze w necie dystrybutora kulek i ma łożyskowe ze stali chromowanej 5,5mm, zamówiłam, te powinny pasować. Dzięki wszystkim za pomoc :-)
Marta

#17
Ty lepiej powiedz co tam za potwory hodujesz? :-)
'92 Kona Cinder Cone
'99 Kona Kula
'95 Checker Pig CPX 4050
'94 Specialized Stumpjumper (kolor - blood red)
'96 Specialized Stumpjumper Comp
'96 Cannondale M800 Beast of the East
'97 Cannondale M900

#19
rowerek miodzio :), siodelko zbyt nowowczesne, chwyty tez , ale to jak rozumiem podyktowane praktycznoscia... sztyca tez nie od niego jakby.... ale swietny stan, fajna maszyna, ciekaw jestem czu tu tez jakis "malarz" doda koment ze widelec do niczego nie pasuje, bo zamalo akcentow w kolorze na ramie ;) ehhhhe,

#20
fajnie by było jakbyś w każdym nowym wątku nie robił durnych docinków odnośnie osób które mają inny gust niż Ty, jak wiadomo o gustach sie nie rozmawia, także stęp ten swój cięty jęzor bo ostatnio już przechodzisz sam siebie

ps. przepraszam Marto ;-)

#22
Sztyca była czarna i obdrapana, więc zeszlifowałam farbę, chwyty mi się po prostu podobały (ta zieleń), a co do siodełka, to z plastików miałam akurat takie w domu, ale to najłatwiej zmienić.
Jakie siodełka mogą uchodzić za retro mtb?
Marta

#23
no sporo tych siodelek, generalnie tak jak i rowery czyli umownie do 2000 roku, tylko ze w rowerze z roku 91-ego i tak zbyt nowoczesnie wyglada siodelko z roku np 98-ego, w moim K2 jest oryginal, z logo K2 , juz o dziwo żelowe i skórzane a robione przez selle san marco, rolls, turbo, no sporo jest fajnych siodelek z epoki, pasujacych do tego roweru, ale w tamtych latach zadne nie jest w wersji kobiecej ;)

#24
Witamy Marto! Bardzo ładny kawał starego aluminium...A może napisałabyś nam coś więcej o sobie, tj. w jaki sposób złapałaś zajawkę retromtb itd... :-) Pozdrawiam.

#26
cardamon pisze:fajnie by było jakbyś w każdym nowym wątku nie robił durnych docinków odnośnie osób które mają inny gust niż Ty, jak wiadomo o gustach sie nie rozmawia, także stęp ten swój cięty jęzor bo ostatnio już przechodzisz sam siebie

ps. przepraszam Marto ;-)
Cardamon on nie Ciebie a mnie ma na myśli - ma chyba rację bo fakt, że przy takiej kompozycji mimo czarnej główki ramy przy srebrnej sztycy i kierownicy to mostek bardziej pasowałby IMHO również srebrny, to jednak mimo tego rower sympatyczny znacznie jest. ...

Pozdrawiam
Andrzej
Nie dyskutuj z chamem - najpierw sprowadzi Cię na swój poziom a potem pokona doświadczeniem !!!

#27
no prosze i nawet różowy widelec pasuje ehhhe, zalosne, .... siodelko velo tez bylo w K2 montowane, wiec zgodnosc by byla,tylko do tego roweru biale jakos tak nijak kolorystycznie

#28
Rower składa kobieta - połowa napisów na rurze podsiodłowej jak i część napisów jest w kolorze widelca - kolorze typowo kobiecym , korba sztyca i kierownica jest srebrna więc tu bardzie pasuje niż pedalski koszyk na bidon w badziewiu po bułki i do czytelni - a żałosne jest co innego - sorry mój błąd nie coś a ktoś.
Nie dyskutuj z chamem - najpierw sprowadzi Cię na swój poziom a potem pokona doświadczeniem !!!

#30
aldek pisze: A te kółeczka obok to od czego są?
żeby to jedyne kółeczka walające się po mieszkaniu :-) te to akurat wersja OK dla ubogich. Jakieś stare romety na mnie czekają u koleżanki w garażu, może da się pożenić.
Marta

PS. nie mam zajawki akurat na retro mtb, lubię stare rowery, a zwłaszcza ich rozkręcanie i czyszczenie, im więcej części z oryginału udaje mi się odratować, tym większa satysfakcja. Raczej nie odważyłabym się składać starego roweru od podstaw tj. od gołej ramy, różowy widelec w K2 jest jak najbardziej fabryczny.