biopace

#1
Proszę jedynie o posty merytoryczne w tym temacie ;-)

W przerwie w programowaniu zacząłem sobie przypominać ostatni wyjazd w góry w zeszłym sezonie i zacząłem rozważać kwestię ciężkich podjazdów. Przyszło mi do głowy, że kształtem blatu można by wyrównać niestałość przekazywanej energii (powiedzmy strumienia energii) przy kręceniu korbą.

Już miałem zamiar szukać funkcji kształtu blatu przy zestawie dowolnych okresowych i ciągłej funkcji, którymi scharakteryzowałbym "kręcenie" (tak by ilość przekazywanej energii była stała), aż nagle skojarzyłem, "computer designed ..." - przecież widziałem taki napis na jakieś korbie kiedyś... Sprawdziłem. No i okazało się, że mój pomysł jest niegłupi, z drugiej zaś strony, jest "ponownym odkryciem ameryki" :-)

Mimo wszystko mam do was dwa pytania.
Po pierwsze czy korby BioPace dużo dają przy ostrych podjazadach?

Po drugie, czy ma ktoś namiar na rozsądny i merytoryczny artykuł o tym systemie. A raczej o tym w jaki sposób osiągnięto taki a nie inny kształt. Interesuje mnie, że jest napisane, że jest to komputerowo zaprojektowane. Ciekaw jestem ile oszacowań ile prób doświadczalnych a ile matmy za tym stoi.
Chętnie po sesji przeanalizuję to w sposób czysto analityczny i zupełnie ogólny :-)
Powinno być to dość łatwe, teraz muszę wracać do programowania :-)


takie niemal SF:
Fajnie było by mieć blaty samoistnie dopasowujące swój kształt do charakterystyki pracy kolarza;-)

#3
Witam.

Widziałem ostatnio w Rowertourze artykuł o takich mega spłaszczonych blatach.

Jednak wydaje mi się że ten pomysł nie wypalił... Jeśli odszedł od tego potentat na rynku osprzętu to coś w tym jest.

Jak się spotkamy w mieście to dam Ci się przejechać na szosie brata... Sam zobaczysz dlaczego przy dużej kadencji nie da się z tym jechać.

pozdrawiam
xMekpx
Moje ogłoszenia
Marin Bear Valley 1996

#4
subiektywnie wydaje mi się że biopace męczy.. nogi pracują cały czas i to jest słabe bo krew nie ma jak dopływać sobie do mięśni tak jak to jest w momencie jazdy na zwykłym blacie. O przyspieszeniu się nie wypowiem, bo trwa latami :-/ Nie jestem biokimśtam i nie przeprowadzałem dośwadczeń, ale skoro Pro Tour nie jeździ na Biopace i skoro w XC sie go nie używa to znaczy że jest słabym systemem.

#5
A moim zdaniem jest tak:
Biopace było wynalazkiem końca lat 90 Wtedy panowały nieco inne trendy jak idzie o technikę jazdy i przede wszystkim kadencję Jeśli zatem kręcisz twardo, to martwy punkt, który owalna tarcza pozwala pokonać łatwiej daje mniejszy wpływ na "jednorodoność" kręcenia (czyli to co w treningu nazywa się pełnym obrotem - tak żeby do napędzania wykorzystać każde położenie korb)
Przy tendencjach dzisiejszych, gdzie jeździ się na sporej kadencji martwy punkt jako taki w zasadzie nie istnieje - "siłą rozpędu" jest on przeskakiwany tak szybko, że jego negatywne skutki są raczej pomijalne

Co ciekawe - samo Shimano dopracowywało projekt biopace wypuszczając jego 2 wersje - zwykłą i HP (bodajże)
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#6
Jest dokładnie tak jak Marcin piszę.
Ja na moim Centurionie lubię jeździć z niską kadencją i po założeniu bioplacka kręci mi się o wiele lepiej, mogę zejść do tak niskiej kadencji że na zwykłych zębatkach nie dałbym rady.

Jeśli chodzi o wycofanie to jest sporo legend na ten temat - arytmia serca, zły wpływ na stawy itp.

Jednak w jajowatych zębatkach coś musi być skoro Rotor wprowadził podobny wynalazek na rynek i jest spore grono odbiorców.

#7
Ja bym tu wskazał jeszcze jednego skrytego zabójcę Biopace - obok oczywiście zmiany techniki jazdy. Jest nim system SPD. Pedały zatrzaskowe całkiem fajnie radzą sobie z martwym punktem, więc i Biopace jest przy nich mniej przydatny. Wycofanie Biopace pokrywa się cirka about z wprowadzeniem pedałów zatrzaskowych do rowerów górskich.
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

#10
Jeździłem na biopace jak byłem mały :). Było to w jakiejś lipnej korbie GS200. Nie powiem jak to działało bo wtedy nie miałem punktu odniesienia, jedyne co pamiętam to problem z ustawianiem przerzutki.
Aktualnie w rowerze "startowym" mam zębatki rotora i jak dla mnie jest super. Czuć inną formę pedałowania na wszystkich 3 biegach. Ponadto są 3 mozliwosci montazu (fazy adaptacji) a w zestawie z korbą rotora nawet 5. Gdyby nie to że cena takiego zestawu wynosi mniej więcej tyle co przeciętny retro rower na allegro to bym to zamontował do wszystkich swoich rowerów. No i paradoksalnie nafajniejsza kombinacja 40/27 jest w układzie 110/74 BCD czyli do standardu retro a z ówczesnych korb pasuje tylko do oryginalnych rotora.
https://www.facebook.com/evobikesycow

#11
Adamello, a jak masz z przesiadką z "treningowego" na startowy?
Czuć inną formę pedałowania

Mógłbyś rozwinąć, bo myślę, że to jest ciekawe... niestety pewnie nieprędko zdarzy mi się przejechać na rowerku z takimi blacikami, a Twój opis mógłby mnie bardziej zmotywować do kombinowania :lol:

#13
być może mam jakieś toporne zmysły ale ja różnicy nie odczuwam,w zimowym mam biopace, a w letnim tradycyjną tarczę i tu i tu mam spd i tu i tu jeździ się fajnie. Z biopace mam do czynienia począwszy od mojego pierwszego górskiego roweru zakupionego w 1993r więc trochę doświadczenia mam.

#14
focker pisze:Ja bym tu wskazał jeszcze jednego skrytego zabójcę Biopace - obok oczywiście zmiany techniki jazdy. Jest nim system SPD. Pedały zatrzaskowe całkiem fajnie radzą sobie z martwym punktem, więc i Biopace jest przy nich mniej przydatny. Wycofanie Biopace pokrywa się cirka about z wprowadzeniem pedałów zatrzaskowych do rowerów górskich.
cholera prawda! nie zwróciłem na to do tej pory uwagi! w zasadzie od wprowadzenia SPD korby w danym roczniku były dostępne z dwoma rodzajami blatów (jajo i okrągłe) do całkowitego wycofania biopace'a!
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#15
Od jakiegoś czasu się przymierzam do Biopace,
tylko że szukam zębatki 42t na rozstaw standard, tj. 110mm.

Dotychczas widziałem (w tych okolicach):
36t na 110bcd
38t na 110bcd
46t na 110bcd (trochę za duża)
42t na 130bcd - idealna, tylko nie ten rozstaw...

Kojarzycie jakiś spis Biopace który wypuściło Shomano?
Ewentualnie podobnych wynalazków innych firm?
--
Cypis

#16
Obawiam się, ze nie znajdziesz. Biopace to pieśń przeszłości która była związana z rozstawem 110 i przyznam, że nigdy nie widziałem tego rozwiązania poniżej 46z na dużym blacie.
Alpinestars x9, Breezer x2, Intense x2, Klein x3, Yeti x2, Cannondale, Specialized, GT, Rocky Mountain...
+ Checker Pig, Creme, Electra