skrzypiący kwadrat

#1
Jest jakiś sposób na skrzypiącą korbę? Ostatnio zaczęła skrzypieć więc zdjąłem i nasmarowałem ośkę zwykłym smarem a później miedzianym, i dalej to samo. W kwadracie w korbie zrobił się mały "zaciek/zadzior" w poprzek kwadratu więc spiłowałem lekko pilnikiem ale jeszcze gorzej. Ma ktoś może jakiś pomysł?
allegro
rowerki

#2
prawdopodobnie zle dobrany suport do korby, kwadraty nie sa identyczne , stozek musi byc dopasowany do skosu kwadratu w korbie, inaczej raz ze bedzie skrzypiec, dwa beda sie roboc luzy, 3 zniszczy sie kwadraty w korbie

#4
owszem, moja odpowiedz bardziej byla w kwestii tego zadzioru co sie w kwadracie zrobil, a skrzypienie moze byc na wielu elementach jak pisze adamello, wszystko powonno byc smarowane odpowiednio, wtedy jesli nie jest cos zuzyte , skrzypiec nie ma prawa

#7
Też kiedyś miałem podobną zagadkę. Zdejmowałem korbę, pucowałem kwadrat, wykręcałem pakiet. I nic.
A piach wlazł między oś, a dziurę na tę oś w misce pakietu. Jako że suport miał już lekki luz, to jak nadepnąłem na korbę, to skrzypiało.
Wecowanie szmatą z rozpuszczalnikiem pomogło doraźnie. Ostatecznie - wymiana pakietu.
Moje skromne dzieła: -> http://rpk.ehost.pl/wp/kategorie/rowery/

#8
Odgłosy po ramie roznoszą się naprawdę mocno i z ciekawszych przypadków podam jeszcze:
1. mocowanie osi koła w ramie, przy mocnym deptaniu wsio pracuje i troche potrzaskuje
2. w ramach fulla praca wszystkich zawiasów
3. trzeszczce stery (to zazwyczaj czuć że bardziej z przodu..)
4. no i najciekawszy przypadek z którym miałem do czynienia: trzeszczał naddatek spawu w ramie, po prostu nasmarkany spaw wewnątrz ramy w okolicach mufy suportowej miał jakby 2 bąble i pod naprężeniem stykały się one ze sobą wydając dźwieki jak standardowe trzeszczenie na suporcie. Spaw został spiłowany, trzeszczenie ustało.
https://www.facebook.com/evobikesycow

#9
Jesli chodzi o trzeszczenie to ja mialem jeszcze dwa przypadki chyba nie wymienione wczesniej:

1. Minimalnie poluzowana (wlasciwie to ciezko nazwac poluzowana, moze po prostu nie dokrecona idealnie) jedna ze srub przy tarczach. Po dociagnieciu problem zniknal calkowicie.

2. Sztyca. Po nasmarowaniu rowniez trzaski ustaly. Trzeba tylko pamietac, aby nie smarowac duzo, bo bedzie zjezdzac w dol podczas jazdy.

pozdrawiam

#11
sprawdz dopasowanie kwadratu i oczywiscie trzeba takze wysmarowac, sprawdz tez mocowanie blatow do korby, te sruby tez sie smaruje, delikatnuie rzecz jasna...

#13
no niesamowite, patrz a myslalem ze masz blaty po obu stronach, ehhh, no to wymieniaj wszystko na nowe, pewnie taniej niz zdiagnozowac usterke ;)

#14
czy to skrzypienie jest tylko pod naciskiem czy jak jedziesz spacerowo to też ? Jeśli przy nacisku to nasmaruj gwint od PD , jeśli to zrobiłeś to jeżeli masz możliwość to spr. na innej korbie - jeśli skrzypi to pewno pakiet jak nie to już wiesz . powodzenia !
SZOSA>mtb

#18
Mój stary suport miał taką jakby silikonową uszczelkę na powierzchni, która z czasem się zużyła i zaczęło skrzypieć, owinąłem go teflonową taśmą do uszczelnień przed włożeniem do miski suportu i jest git. Próbowałem też ze zwykłym sanitarnym silikonem ale jest za miękki i szybko się zużywa.